WDS200T2X0E Western Digital Black SN850X 2TB PCIe NVMe M.2 2280 Internal SSD NEW
- Brand: WESTERN DIGITAL
- Product Code: WDS800T2X0E
- Availability: In Stock
Product Description
Western Digital Black SN850X 2TB PCIe NVMe M.2 2280 Internal SSD NEW
Highlighted Features
- Western Digital
- Black SN850X
- 2TB
- PCIe X4 NVMe
- M.2 2280
- Internal SSD
- NEW
- Retail Part #: WDS200T2X0E
Note: All product details are provided by Western Digital.
A Western Digital Black SSD Enhanced power efficiency Offering improved endurance, and this SSD features an active power draw up to 25% lower than previous generations of WD Black SSDs. And with less power used, you’re able to work longer before recharging your laptop and also help reduce cell-to-cell interference for enhanced reliability.
Specification | |
| Brand: | Western Digital |
| Product Series: | Black SN850X |
| Product Type: | Internal SSD |
| Storage Capacity: | 2TB |
| Form Factor: | M.2 2280 |
| Interface: | PCIe X4 NVMe |
| Sequential Read: | 7300Mbps |
| Sequential Write: | 6600 Mbps |
| Random Read: | 1200K IOPS |
| Random Write: | 1100K IOPS |
| Operating Temprature: | 0 °C - 85 °C |
Dimension | |
| Dimension | 10 x 8 x 4 |
| Weight: | 2 lb |